woda1 woda202
woda4
woda5 woda6

Polana to stara wieś z końca XV wieku, wchodząca w skład dóbr kmitowskich. Kasztelan lubelski Piotr Kmita posiadał bowiem na ziemi sanockiej największe dobra. Na początku XVII w. Polana była własnością Polańskich, w drugiej połowie tego wieku – Romerów, a następnie łowczego podolskiego Franciszka Urbańskiego i jego synów. Na uwagę zasługuje drewniana zabytkowa cerkiew, która pełni funkcję świątyni parafialnej.

Na miejscu jest Urząd Pocztowy, Bar pod Otrylem, sklep i kioski spożywcze, biblioteka i świetlica wiejska. Można u miejscowych artystów i twórców ludowych nabyć pamiątki z drzewa w formie rzeźb i płaskorzeźb oraz obrazów.

DSCN0966
IM000141
DSCN1210
DSCN1353
DSCN1229

Miejsce na ognisko i grilowanie

Po całodniowym poznaniu wyjątkowej przyrody, historii i kultury, w tym urokliwym zakątku kraju, przed domem zamieszkania, na specjalnie przygotowanym miejscu, według własnej koncepcji, możesz wieczorem grilować lub mile spędzić czas przy ognisku.

Woda

W odległości 5 km znajduje się Zalew Soliński. Amatorzy wypoczynku na wodzie mają możliwość wypożyczenia rowerów wodnych, żaglówek, kajaków, łódek i popływania po nim. Znajduje się tam też kąpielisko.

Trasy rowerowe

Polany w różnych kierunkach Bieszczadów wiodą trasy rowerowe. Są tam oznakowano setki kilometrów tras. Wyznaczone trasy sprzyjają pieszym wędrówkom, w czasie których można także podziwiać przydrożne kapliczki, zabytkowe cerkwie, spotkać ciekawych ludzi.

Piękno przyrody - Grzyby

Oprócz ciekawej historii w Polanie turysta ma zapewniony spokój w otoczeniu pięknych lasów i możliwość grzybobrania

Góry - Niespotykane miejsca

Z odkrytej części wierzchowiny rozciąga się efektowna panorama pasma Otrytu z siniejącym w dali grzbietami połonin oraz doliny Sanu. Ponadto  wędrować szlakiem niebieskim z Dwerniczka przez Otryt Górny i Hulskie do Polany. Na trasie wędrówek i spacerów spotkasz  dymiące zakłady wytwarzające węgiel drzewny.

DSCN0987
IM000146
DSCN1368
DSCN0838
DSCN1211
stopka